Ohlédnutí za Esri User Conference 2022

Aktualizováno

8.8.2022

Ve dnech 11.-15.8.2022 se v kalifornském San Diegu konala, největší světová konference zaměřená na GIS.

Se svým příspěvkem vystoupil také Martin Dvořák, který je členem SocGeoStudia, a připravil report z této velmi zajímavé akce.

Ohlédnutí za Esri User Conference 2022Ohlédnutí za Esri User Conference 2022

Příběh začíná na podzim 2021, kdy jsme s kolegou Robertem Spálem napsali abstrakt příspěvku pro konferenci s názvem Brno Urban Data Platform: How ArcGIS Hub Transformed Our Data Landscape, který nám na jaře Esri uznalo. Skvělé, budeme moci představit brněnský datový portál na největší GISácké konferenci v USA. Následovalo několik koleček povolení zahraniční pracovní cesty do USA s naším zaměstnavatelem, což také klaplo. Letíme.

Konference byla zahájena v pondělí 11. 8., za účasti 14 000 GISáků z celého světa, zakladatelem Esri Jackem Dangermondem, který velmi apeloval na využívání GIS zejména s ohledem na řešení klimatické krize. Celou zahajovací session podtrhl svým projevem i poradce prezidenta Bidena pro klimatickou změnu David J. Hayes (poznámka autora: neuvěřitelně schopný řečník). Nutno vyzdvihnout a pogratulovat kolegům z pražského Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (Jiří Čtyroký, Ondřej Boháč), jež na hlavní scéně převzali ocenění za využití GIS při digitální transformaci městského plánování.

V úterý pak přišel náš „Den D“, kdy jsme prezentovali, kterak nám ArcGIS Hub pomohl zlepšit datové procesy a obecně datovou kulturu nejen na Magistrát města Brna, ale obecně v celém Brně. V hodinovém bloku jsme tak krátce představili město Brno jako takové, historii práce s GIS nástroji v Brně a posun k otevřené datové platformě s využitím ArcGIS Hub. Rovněž jsme zmínili několik use-casů, kterak naši uživatelé otevřená data využívají, a které produkty nad nimi vytváří.

Za zmínku z celé konference stojí uvést, že byly představeny nové nástroje, jež v podstatě nebyly vydány. ArcGIS Velocity a ArcGIS Knowledge.

První nástroj nabízí vyhodnocování big data v realtime režimu. Hodí se například pro okamžité plánování a vyhodnocování dat z dopravy. Druhý nástroj pak představuje nový náhled na data pomocí znalostního grafu, kdy se dají lépe prozkoumávat entity reálného světa (osoby nebo místa) a vztahy mezi těmito entitami (např. otec-syn, zákazník-klient, apod.). Doplnění zejména prostorové složky k těmto znalostním grafům je opět něco,v čem může Esri předehnat konkurenci.

Velkou přidanou hodnotou celé akce bylo Expo, kde se prezentovaly firmy spolupracující s Esri (Microsoft, CAD, BIM, apod.), ale hlavně zde každý jeden produkt Esri měl několik menších reklamních (či spíše diskuzních) stánků, kde bylo možné se bavit přímo s lidmi, jež mají daný produkt na starost.

V našem případě nás nejvíce zajímal ArcGIS Hub, tudíž jsme na stánku strávili X hodin přímo s Esri vývojáři a vyměnili jsme si několik tipů a postřehů, které by mohli prioritně zapracovat (například přidání Geopackage do možnosti stáhnutí by default).

Nutno podotknout, že naše tipy vnímali velice kladně a přislíbili jejich přednostní implementaci. Debatovat f2f přímo s lidmi, jež mají vývoj na starost, byla jedna z největších výhod celé konference (ke contact listu Esri vývojářů se jen tak lehce dostat nedá).

Ve čtvrtek pak akci neformálně podtrhovala závěrečná party v centru San Diega, v pátek pak akci již formálně uzavřel Jack Dangermond na plenary session.

Závěrem ...

Esri UC je obrovskou akcí s neuvěřitelnou atmosférou. Nutno podotknout, že účastník (ještě jako prezentující) nemá v podstatě šanci navštívit všechny přednášky či WS, které by chtěl, jelikož jich paralelně běží kolem dvaceti a je potřeba správně vybírat.

Za největší benefit, mimo nezpochybnitelnou technickou a organizační kvalitu této akce, vnímám i možnosti propojení a potkání se s lidmi. Díky tomu jsme se dostali do Esri Europe, kde jsme diskutovali standardizaci dat skrze směrnici Inspire, na stage Open platform jsme se propojili s lidmi z Open Science, vyměnili si kontakty s několika městy spravující data či přímo s Esri developery.

Jediné negativum, jež jsme spatřili během celé akce, je poměrně velká spotřeba jednorázových odpadů, kterou jsme v EU i na takto velkých akcích snad již trochu lépe podchytili. To však je asi jediná kaňka na jinak skvělé akci.

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.
video play ico

Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.

20.5.2024

Je mnoho akcí, které se organizují a na některých z nich se můžeme společně i potkat. Na kterých budeme a jaké jistě stojí za pozornost se dozvíte v tomto článku.

Celý článek →
Díky SocGeoStudio se na dálkové trase Via Czechia postaví 150 útulen
video play ico

Díky SocGeoStudio se na dálkové trase Via Czechia postaví 150 útulen

3.4.2024

Po celé trase Via Czechia vyroste během několika let 150 útulen, které poskytnou místo pro přespání či úkryt před nepříznivým počasím.

Celý článek →
Světový den štěstí, pocit štěstí v urbanizovaném prostoru
video play ico

Světový den štěstí, pocit štěstí v urbanizovaném prostoru

20.3.2024

Dnes 20.3. je světový den štěstí. Jak náš pocit štěstí ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme?

Celý článek →
← Všechny články

Spolupracujeme / Klienti

architekti

XTOPIXXTOPIX
Landa RuhmkorfLanda Ruhmkorf
DebytDebyt

instituce

CIVINETCIVINET
CzechtourismCzechtourism
Informační kancelář OSN v PrazeInformační kancelář OSN v Praze
Institut InproInstitut Inpro
LoxperLoxper
MAPPAMAPPA
Správa železnicSpráva železnic

média

CityOneCityOne
eArch.czeArch.cz

development

NOHONOHO

univerzity

Ostravská univerzitaOstravská univerzita
České vysoké učení technické v PrazeČeské vysoké učení technické v Praze

nevládní organizace

Arch For PeopleArch For People
Dutch Cycling EmbassyDutch Cycling Embassy
Pocitové mapyPocitové mapy
Pěšky městemPěšky městem
Via CzechiaVia Czechia

obce

Město AšMěsto Aš
SOPM Sdružení obcí povodí MorávkySOPM Sdružení obcí povodí Morávky
obec Bitozevesobec Bitozeves
obec Hodslaviceobec Hodslavice
obec Občovobec Občov
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top