Ohlédnutí za Esri User Conference 2022

Aktualizováno

8.8.2022

Ve dnech 11.-15.8.2022 se v kalifornském San Diegu konala, největší světová konference zaměřená na GIS.

Se svým příspěvkem vystoupil také Martin Dvořák, který je členem SocGeoStudia, a připravil report z této velmi zajímavé akce.

Ohlédnutí za Esri User Conference 2022Ohlédnutí za Esri User Conference 2022

Příběh začíná na podzim 2021, kdy jsme s kolegou Robertem Spálem napsali abstrakt příspěvku pro konferenci s názvem Brno Urban Data Platform: How ArcGIS Hub Transformed Our Data Landscape, který nám na jaře Esri uznalo. Skvělé, budeme moci představit brněnský datový portál na největší GISácké konferenci v USA. Následovalo několik koleček povolení zahraniční pracovní cesty do USA s naším zaměstnavatelem, což také klaplo. Letíme.

Konference byla zahájena v pondělí 11. 8., za účasti 14 000 GISáků z celého světa, zakladatelem Esri Jackem Dangermondem, který velmi apeloval na využívání GIS zejména s ohledem na řešení klimatické krize. Celou zahajovací session podtrhl svým projevem i poradce prezidenta Bidena pro klimatickou změnu David J. Hayes (poznámka autora: neuvěřitelně schopný řečník). Nutno vyzdvihnout a pogratulovat kolegům z pražského Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (Jiří Čtyroký, Ondřej Boháč), jež na hlavní scéně převzali ocenění za využití GIS při digitální transformaci městského plánování.

V úterý pak přišel náš „Den D“, kdy jsme prezentovali, kterak nám ArcGIS Hub pomohl zlepšit datové procesy a obecně datovou kulturu nejen na Magistrát města Brna, ale obecně v celém Brně. V hodinovém bloku jsme tak krátce představili město Brno jako takové, historii práce s GIS nástroji v Brně a posun k otevřené datové platformě s využitím ArcGIS Hub. Rovněž jsme zmínili několik use-casů, kterak naši uživatelé otevřená data využívají, a které produkty nad nimi vytváří.

Za zmínku z celé konference stojí uvést, že byly představeny nové nástroje, jež v podstatě nebyly vydány. ArcGIS Velocity a ArcGIS Knowledge.

První nástroj nabízí vyhodnocování big data v realtime režimu. Hodí se například pro okamžité plánování a vyhodnocování dat z dopravy. Druhý nástroj pak představuje nový náhled na data pomocí znalostního grafu, kdy se dají lépe prozkoumávat entity reálného světa (osoby nebo místa) a vztahy mezi těmito entitami (např. otec-syn, zákazník-klient, apod.). Doplnění zejména prostorové složky k těmto znalostním grafům je opět něco,v čem může Esri předehnat konkurenci.

Velkou přidanou hodnotou celé akce bylo Expo, kde se prezentovaly firmy spolupracující s Esri (Microsoft, CAD, BIM, apod.), ale hlavně zde každý jeden produkt Esri měl několik menších reklamních (či spíše diskuzních) stánků, kde bylo možné se bavit přímo s lidmi, jež mají daný produkt na starost.

V našem případě nás nejvíce zajímal ArcGIS Hub, tudíž jsme na stánku strávili X hodin přímo s Esri vývojáři a vyměnili jsme si několik tipů a postřehů, které by mohli prioritně zapracovat (například přidání Geopackage do možnosti stáhnutí by default).

Nutno podotknout, že naše tipy vnímali velice kladně a přislíbili jejich přednostní implementaci. Debatovat f2f přímo s lidmi, jež mají vývoj na starost, byla jedna z největších výhod celé konference (ke contact listu Esri vývojářů se jen tak lehce dostat nedá).

Ve čtvrtek pak akci neformálně podtrhovala závěrečná party v centru San Diega, v pátek pak akci již formálně uzavřel Jack Dangermond na plenary session.

Závěrem ...

Esri UC je obrovskou akcí s neuvěřitelnou atmosférou. Nutno podotknout, že účastník (ještě jako prezentující) nemá v podstatě šanci navštívit všechny přednášky či WS, které by chtěl, jelikož jich paralelně běží kolem dvaceti a je potřeba správně vybírat.

Za největší benefit, mimo nezpochybnitelnou technickou a organizační kvalitu této akce, vnímám i možnosti propojení a potkání se s lidmi. Díky tomu jsme se dostali do Esri Europe, kde jsme diskutovali standardizaci dat skrze směrnici Inspire, na stage Open platform jsme se propojili s lidmi z Open Science, vyměnili si kontakty s několika městy spravující data či přímo s Esri developery.

Jediné negativum, jež jsme spatřili během celé akce, je poměrně velká spotřeba jednorázových odpadů, kterou jsme v EU i na takto velkých akcích snad již trochu lépe podchytili. To však je asi jediná kaňka na jinak skvělé akci.

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

OSN: Aktuální report vyhodnocení cílů udržitelného rozvoje nastavuje upřímné zrcadlo
video play ico

OSN: Aktuální report vyhodnocení cílů udržitelného rozvoje nastavuje upřímné zrcadlo

20.7.2023

Speciální vydání je silnou výzvou k akci a představuje upřímné hodnocení cílů udržitelného rozvoje.

Celý článek →
REALIZACE – Zapojení obyvatel Občova do plánování rozvoje obce pro příštích deset let
video play ico

REALIZACE – Zapojení obyvatel Občova do plánování rozvoje obce pro příštích deset let

6.7.2023

Obec Občov, v blízkosti Příbrami, si dala za úkol vytvořit dokument Program rozvoje obce na období 2023-2033.

Celý článek →
REALIZACE - Zorganizovali jsme odbornou exkurzi do Mnichova
video play ico

REALIZACE - Zorganizovali jsme odbornou exkurzi do Mnichova

2.7.2023

Po vzoru úspěšné exkurze do Kodaně se s dvouletým covidovým odstupem uskutečnila odborná exkurze do Mnichova na téma městské mobility.

Celý článek →
← Všechny články

Partneři SocGeo studia

Pocitová mapa je nástroj, který nabízí možnost aktivně zapojit občany do sběru informací a názorů na lokality, v nichž bydlí.
Našim úkolem je podněcovat efektivní partnerství veřejných institucí, soukromého sektoru a partnerství v rámci občanské společnosti.
Podporuje udržitelnou mobilitu a kvalitu života ve městech skrze sdílení poznatků s realizovanými opatřeními v evropském prostředí.
Loxper ukazuje lidem zajímavá místa a vypráví jim místní příběhy. ‍
Pražský architektonický ateliér věnující se udržitelnému veřejnému prostranství českých sídelních útvarů.
Poskytujeme informace o činnosti a prioritních cílech organizace, včetně specializovaných agentur a programů.
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top