Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.

Aktualizováno

13.6.2024

Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky. Zástupcům okolních obcí byly představeny výsledky dotazníkového šetření, které zjišťovalo postoje zastupitelů a starostů obcí k výsypce a možnosti řešit využití výsypky společně, v rámci dobrovolného svazku obcí (DSO). Ukázalo se, že spojující téma a zároveň priorita jsou cyklostezky přes toto území

Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.

Dotazník iniciovala obec Hrobčice, která má 54 % výsypky ve svém katastru, a tak se chtěli její zástupci dozvědět, jaká je ochota ostatních dotčených obcí na využití území spolupracovat formou DSO jakožto hlavního iniciátora, hybatele a partnera pro majoritního vlastníka – Severočeské doly a. s. Dotazník směřoval na všechny starosty a zastupitele obcí, kteří mají na výsypce části svých katastrů nebo s ní sousedí a zodpověděla ho polovina oslovených. Výsledky ukazují, že většina respondentů vidí toto území jako příležitost k rozvoji, vnímá jeho atraktivitu a hodnotu pro okolní obce. Založení svazku obcí hodnotí celých 79 % procent oslovených jako nápomocné k realizaci využití území. Třicet procent pak vnímá, že jejich obec má řešení výsypky jako prioritu, která ale nevyčnívá mezi ostatními, stejné procento se pak o tématu v rámci zastupitelstva baví, ale není bráno jako priorita.

"Velké území výsypky, které náleží do našeho katastru, nás zavazuje k aktivitě. Jsme rádi, že ochota ke spolupráci je, jakkoliv to zatím není pro okolní obce taková priorita jako pro nás," komentuje výsledky dotazníku Jana Syslová, starostka Hrobčic.

MAPA ÚZEMÍ - RADOVESICKÁ VÝSYPKA

Následná diskuse po představení výsledků dotazníku ukázala, že spojujícím tématem na výsypce jsou cyklostezky. Za účelem jejich budování by pak podle diskutující stálo za to vytvořit platformu spolupráce, ať už to bude DSO či jiná forma, která zajistí koordinovaný postup.

"Záměr zbudovat cyklostezky napříč územím máme již dlouho, dokonce zakotvený v našem územním plánu. Zároveň nám dává nám smysl, aby byly co nejvíce propojeny i na další obce a místa v nich, byla by škoda končit s nimi na hranici našeho katastru",

doplňuje Jana Syslová.

Dalším krokem bude nyní vytvoření návrhu konkrétních tras, a to na základě turistických cílů a atraktivit v obcích okolo výsypky, ale i nadregionální tras, na které se dá napojit. "Návrh byl měl ideálně vypadat tak, že trasy budou mířit do všech obcí a ty pak o ně, podle předem dohodnutého klíče, budou pečovat. Na konkrétním řešení však musí být shoda, jen tak bude udržitelné a funkční,” uzavírá Jana Syslová.

Dalšímu rozvoji pomůže i sdílení dobré praxe v rámci již pokročilých projektů na německé straně. Jedním z inspirativních příkladů je transformační region "Indeland" a jejich výsypka Sophienhöhe.

Za SocGeoStudio komentuje Jan Haruda:

Správný přístup k řešenému území je klíčem k Radovesické výsypce. Na území by mělo být nahlíženo komplexně, jako na nástroj pro rozvoj pracovních příležitostí, edukace i volného času. Potenciály území jsou veliké, má své limity, ale příležitosti jistě převyšují. Vůle k domluvě okolních obcí je nejdůležitějším předpokladem pro jeho budoucí rozvoj.

Autor článku: ,

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým
video play ico

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým

21.6.2024

Udržitelný cestovní ruch je opět tématem v rozhovoru s Petrem Horkým. Opět jdeme z povrchu k podstatě věci, která je možná jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Celý článek →
Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.
video play ico

Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.

20.5.2024

Je mnoho akcí, které se organizují a na některých z nich se můžeme společně i potkat. Na kterých budeme a jaké jistě stojí za pozornost se dozvíte v tomto článku.

Celý článek →
Díky SocGeoStudio se na dálkové trase Via Czechia postaví 150 útulen
video play ico

Díky SocGeoStudio se na dálkové trase Via Czechia postaví 150 útulen

3.4.2024

Po celé trase Via Czechia vyroste během několika let 150 útulen, které poskytnou místo pro přespání či úkryt před nepříznivým počasím.

Celý článek →
← Všechny články

Spolupracujeme / Klienti

architekti

XTOPIXXTOPIX
Landa RuhmkorfLanda Ruhmkorf
DebytDebyt

instituce

CIVINETCIVINET
CzechtourismCzechtourism
Informační kancelář OSN v PrazeInformační kancelář OSN v Praze
Institut InproInstitut Inpro
LoxperLoxper
MAPPAMAPPA
Správa železnicSpráva železnic

média

CityOneCityOne
eArch.czeArch.cz

development

NOHONOHO

univerzity

Ostravská univerzitaOstravská univerzita
České vysoké učení technické v PrazeČeské vysoké učení technické v Praze

nevládní organizace

Arch For PeopleArch For People
Dutch Cycling EmbassyDutch Cycling Embassy
Pocitové mapyPocitové mapy
Pěšky městemPěšky městem
Via CzechiaVia Czechia

obce

Město AšMěsto Aš
SOPM Sdružení obcí povodí MorávkySOPM Sdružení obcí povodí Morávky
obec Bitozevesobec Bitozeves
obec Hodslaviceobec Hodslavice
obec Občovobec Občov
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top