Udržitelnost produktu v cestovním ruchu je tématem pro Sociálně geografické studio

Aktualizováno

31.3.2023

Cílů si akademie organizovaná Travelbakers z.s. kladla hned několik. Z řad účastníků, zástupců destinačních agentur nebo sdružení promujících konkrétní destinaci v rámci ČR, byl zájem především o srovnání, jak k produktům přistupují kolegové z jiných destinací. Úroveň zkušeností, atraktivita destinace, personální kapacity a možnosti jednotlivých organizací destinačních oblastí jsou různé, chuť přemýšlet nad rozvojem produktů v cestovním ruchu však nechybí žádné z nich.

Udržitelnost produktu v cestovním ruchu je tématem pro Sociálně geografické studio Udržitelnost produktu v cestovním ruchu je tématem pro Sociálně geografické studio

Akcí, kde se jednotliví zástupci destinací mohou setkat a své pracovní zkušenosti porovnat, není mnoho, proto byl zájem veliký.

V úvodu bylo třeba sladit “noty” a vysvětlit si terminologii, neboť pojem produkt cestovního ruchu je v ČR chápán a vykládán různými způsoby. Následně byly doplněny příklady dobré praxe, o které se podělili téměř všichni účastníci. Stejně jako o příklady špatné praxe, protože z chyb se učíme všichni nejlépe a proč je opakovat, když už se můžeme poučit od jiných. Prostředí akademie bylo velmi přívětivé právě pro onu neformální výměnu zkušeností.

Důležitou částí v rámci akademie byla praktická zkouška přístupu k tvorbě produktu, jak jej lze vytvořit a spravovat v podmínkách českého destinačního managementu. Nedílnou součástí semináře byla výměna zkušeností a rozprava nad možnostmi financování. Ukázalo se, že velká část účastníků je schopna o dotace MMR zažádat, ale kolikrát na úkor volného času, tentokráte toho vánočního.  

Jedna věc je produkt vymyslet, druhá uvést jej v život a třetí je jeho udržitelnost. Tedy možnost jeho trvání v čase bez nutnosti dotací či externích zdrojů financování.  

Právě tématu udržitelnosti produktu cestovního ruchu se týkala i aktivní účast a workshop, k němuž bylo přizváno naše Sociálně geografické studio, které v Českých Budějovicích zastupoval a odbornou prezentaci vedl Jan Haruda.  

Tématem udržitelného cestovního ruchu se naše studio systematicky zabývá, neboť je zde velký potenciál pozitivního dopadu na společnost. Více o šetrném turismu se dozvíte v rámci služby - Udržitelný cestovní ruch, kterou nabízíme všem aktérům regionálního rozvoje, nebo v rámci dalších projektů geografického studia v sekci SocGeoLive.

Jako velké téma se ukázala spolupráce s ubytovateli v rámci tvorby produktu, stejně jako prodejnost v rámci klientely české i zahraniční jak koncovým hostům, tak cestovním kancelářím.  Ubytovatelům v rámci domácího cestovního ruchu se budeme věnovat podrobněji v jednom z dalších příspěvků.

Akademie se účastnili zástupci těchto destinačních oblastí.

DMO Lužické a Žitavské hory

Krajský úřad Libereckého kraje

DMO Zlínsko Luhačovicko

Brněnsko

CCR Jižní Morava

Kraj pod Javořicí

Turistická oblast Poodří

Středočeská centrála cestovního ruchu

Spolek Beskydhost  

DMO Český Krumlov Region

Krkonoše - svazek měst a obci  

KROMĚŘÍŽSKO- sdružení pro cestovní ruch

Pardubicko - Perníkové srdce Čech

Plzeň - TURISMUS

Orlické hory a Podorlicko  

Sdružení Český ráj

Máchův kraj - destinační management

Autor článku: ,

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Distribuce návštěvníků v prostoru a čase aneb reportáž z konference Travelevolution
video play ico

Distribuce návštěvníků v prostoru a čase aneb reportáž z konference Travelevolution

20.11.2023

Tato každoroční konference je platformou pro výměnu inovativních myšlenek, kde rozvoj turistických destinací povede ke zlepšení kvality života místních obyvatel, zatímco ochrání přírodní a kulturní dědictví a přinese ekonomický zisk místní komunitě.

Celý článek →
REALIZACE – Participační část analýzy využitelnosti několika objektů v obci Hodslavice
video play ico

REALIZACE – Participační část analýzy využitelnosti několika objektů v obci Hodslavice

24.10.2023

Jak obyvatelé vidí využití budovy COOP v centru a bývalého obchodu v dolní části obce? Podnikli jsme důkladný průzkum.

Celý článek →
Připojte se na konferenci Počítáme s vodou s tématem modro-zelené infrastruktury v uličním prostoru
video play ico

Připojte se na konferenci Počítáme s vodou s tématem modro-zelené infrastruktury v uličním prostoru

18.10.2023

SocGeoStudio jako hrdý partner konference Počítáme s vodou 2023 vás s radostí zve k aktivní účasti na této přehlídce příkladů dobré praxe a sdílení zkušeností z ČR i ze světa.

Celý článek →
← Všechny články

Partneři SocGeo studia

Pocitová mapa je nástroj, který nabízí možnost aktivně zapojit občany do sběru informací a názorů na lokality, v nichž bydlí.
Našim úkolem je podněcovat efektivní partnerství veřejných institucí, soukromého sektoru a partnerství v rámci občanské společnosti.
Podporuje udržitelnou mobilitu a kvalitu života ve městech skrze sdílení poznatků s realizovanými opatřeními v evropském prostředí.
Loxper ukazuje lidem zajímavá místa a vypráví jim místní příběhy. ‍
Pražský architektonický ateliér věnující se udržitelnému veřejnému prostranství českých sídelních útvarů.
Poskytujeme informace o činnosti a prioritních cílech organizace, včetně specializovaných agentur a programů.
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top