V Litomyšli se prezentovalo a diskutovalo o tom, jak se dělá město

Aktualizováno

25.5.2023

Litomyšl nehostila konferenci Pojďme dělat město náhodou, je totiž městem, které se už od devadesátých let rozvíjí promyšleně a ve spolupráci s pečlivě vybíranými architekty.

To, že může Litomyšl v tomto směru hodně nabídnout, bylo vidět i na počtu účastníků, kterých byl oproti minulým ročníkům více než dvojnásobek. Byla mezi nimi řada architektů, ale i zástupců obcí a měst a dalších příbuzných profesí.

V Litomyšli se prezentovalo a diskutovalo o tom, jak se dělá město V Litomyšli se prezentovalo a diskutovalo o tom, jak se dělá město

Může se tak chlubit mnoha oceňovanými architektonickými počiny jakými jsou revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli zahrnující řadu budov, ale i zahrady, parky a veřejné prostory, dále univerzitní knihovna s obřadní síní, městský bazén či nový železobetonový nadchod nad frekventovanou dvojkovou silnicí a mnoho dalších.  

Z prezentujících v prvním přednáškovém dni lze vyzdvihnout první z prezentací Norberta Schmidta s Josefem Pleskotem, kteří představili myšlenkový koncept Kevina Lynche a práci s městem a vztahy uvnitř něj dle tohoto jeho přístupu.  

Architekti Martin Rusina a Jakub Finger vtipně odprezentovali jimi zrealizované úpravy části nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, které citlivě provázaly a příjemně zabydlely prostor nábřeží i souběžnou ulici.  

SocGeo studio zaujal také přístup Nadace Proměny Karla Komárka, která přispívá na revitalizace městských parků a dlouhodobým monitoringem již provedených realizací dokáže reflektovat, co v daných prostorech funguje a co příliš ne. Přináší tak městům, ale i odborné veřejnosti velmi cenné poučení a příklady dobré praxe.

Velmi systematická a promyšlená práce prezentovaná na konferenci vzešla z atelieru gogolák + grasse (Ing.arch. Lukáš Grasse), který zpracoval Principy rozvoje města pro jihomoravské Šlapanice. Materiál je základním rozvojovým rámcem města a nyní bude sledována jeho aplikace v rozhodovací praxi i provazování s ostatními územně plánovacími dokumenty.

Protipovodňový park Zdeňka Kopala v Litoměřicích si také zaslouží zmínit, zejména pro to, jak skloubil protipovodňová opatření s realizací parku v měřítku bývalé podoby zdejší krajiny. Úpravy terénu a výsadba zeleně zde umožňují i funkční zachycení vody v krajině, podporu přirozeného mikroklimatu rostlinám i drobným živočichům a také v případě extrémních dešťů zachytí alespoň část vody, která v minulosti stékala z polí a ohrožovala majetek občanů na ulici.

Večer vyústil kulatým stolem a společenským večerem, který se nesl na příjemné vlně nadšeného setkání všech zúčastněných. Někteří se pak přesunuli do baru u zmiňované lávky přes hlavní tah, která byla krásnou večerní kulisou.

V pátek se konaly komentované exkurze městem, kde účastníkům akce dělali průvodce představitelé města. Paní městská architektka Litomyšle Ing. arch. Zdeňka Vydrová v kombinaci s panem starostou Litomyšle Danielem Brýdlem byli zvláště exkluzivní průvodci.

Akce se bude konat příští rok v Humpolci a co by bienále se bude vracet do Litomyšle. Záměrem bude mírně rozlišit charaktery hlavních akcí v Litomyšli a putovních menších v mezidobí, tomu bude bude odpovídat i programové zaměření jednotlivých ročníků.

doplňuje Petr Buryška, jeden z organizátorů akce.


Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým
video play ico

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým

21.6.2024

Udržitelný cestovní ruch je opět tématem v rozhovoru s Petrem Horkým. Opět jdeme z povrchu k podstatě věci, která je možná jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Celý článek →
Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.
video play ico

Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.

13.6.2024

Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky.

Celý článek →
Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.
video play ico

Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.

20.5.2024

Je mnoho akcí, které se organizují a na některých z nich se můžeme společně i potkat. Na kterých budeme a jaké jistě stojí za pozornost se dozvíte v tomto článku.

Celý článek →
← Všechny články

Spolupracujeme / Klienti

architekti

XTOPIXXTOPIX
Landa RuhmkorfLanda Ruhmkorf
DebytDebyt

instituce

CIVINETCIVINET
CzechtourismCzechtourism
Informační kancelář OSN v PrazeInformační kancelář OSN v Praze
Institut InproInstitut Inpro
LoxperLoxper
MAPPAMAPPA
Správa železnicSpráva železnic

média

CityOneCityOne
eArch.czeArch.cz

development

NOHONOHO

univerzity

Ostravská univerzitaOstravská univerzita
České vysoké učení technické v PrazeČeské vysoké učení technické v Praze

nevládní organizace

Arch For PeopleArch For People
Dutch Cycling EmbassyDutch Cycling Embassy
Pocitové mapyPocitové mapy
Pěšky městemPěšky městem
Via CzechiaVia Czechia

obce

Město AšMěsto Aš
SOPM Sdružení obcí povodí MorávkySOPM Sdružení obcí povodí Morávky
obec Bitozevesobec Bitozeves
obec Hodslaviceobec Hodslavice
obec Občovobec Občov
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top