Aktualizováno
20.7.2023
Speciální vydání je silnou výzvou k akci a představuje upřímné hodnocení cílů udržitelného rozvoje založené na nejnovějších údajích a odhadech.
Unless we act now, the 2030 Agenda will become an epitaph for a world that might have been.
António Guterres, Secretary-General, United Nations
Protože se jedná o podmínky života na planetě. A to se týká nás, současných i budoucích.
Cíle mají globální dosah a jejich naplnění je závislé na spolupráci a úsilí všech zemí, organizací a jednotlivců. Bez ohledu na to, kde žijete, jaké je vaše zaměstnání nebo životní situace, každý může přispět k dosažení těchto cílů.
SDG, neboli Sustainable Development Goals, jsou cíle udržitelného rozvoje stanovené Organizací spojených národů (OSN). Byly přijaty v roce 2015 jako součást Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj. Tato agenda se zaměřuje na řešení globálních výzev, jako je chudoba, nerovnost, klimatická změna, ochrana životního prostředí, a zajištění míru a prosperity pro všechny.
SDG se skládají z 17 konkrétních cílů a 169 podcílů, které mají být dosaženy do roku 2030. Každý cíl si klade za cíl zlepšit nějaký aspekt lidského života a životního prostředí, a to jak ve vyspělých zemích, tak v rozvojových regionech. Některé z hlavních cílů zahrnují ukončení chudoby a hladu, zajištění kvalitního vzdělání, podpora rovnosti a inkluzivity, zajištění dostupné a udržitelné energie, a ochrana přírodních ekosystémů.
Zpráva upozorňuje na existující nedostatky a vyzývá svět, aby zdvojnásobil své úsilí, zároveň však zdůrazňuje obrovský potenciál úspěchu díky silné politické vůli a využití dostupných technologií, zdrojů a znalostí.
Společně může světové společenství znovu nastartovat pokrok na cestě k dosažení cílů udržitelného rozvoje a vytvořit lepší budoucnost pro všechny.
Podle zprávy dopady klimatické krize, války na Ukrajině, slabé globální ekonomiky a přetrvávajících následků pandemie COVID-19 odhalily slabiny a brání pokroku při plnění cílů. Zpráva dále varuje, že ačkoli je nedostatečný pokrok všeobecný, jsou to právě nejchudší a nejzranitelnější obyvatelé světa, kteří pociťují nejhorší dopady těchto bezprecedentních globálních výzev.
Zpráva rovněž poukazuje na oblasti, které vyžadují naléhavá opatření, aby bylo možné zachránit cíle udržitelného rozvoje a dosáhnout do roku 2030 smysluplného pokroku pro lidi a planetu. V reportu od strany 48. Následují visual summary.
Každý jednotlivec může přispět k dosažení cílů tím, že:
Je důležité si uvědomit, že dosažení cílů je společným úkolem a vyžaduje zapojení všech - jednotlivců, vlád, neziskových organizací, soukromého sektoru a celé mezinárodní komunity. Pouze kolektivní úsilí může zajistit, že naše planeta bude stále dobrým místem k životu pro současné i budoucí generace.
uzavírá Jan Haruda ze SocGeo.
Autor:
Socgeo studio
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.
21.6.2024
Udržitelný cestovní ruch je opět tématem v rozhovoru s Petrem Horkým. Opět jdeme z povrchu k podstatě věci, která je možná jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.
Celý článek →13.6.2024
Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky.
Celý článek →20.5.2024
Je mnoho akcí, které se organizují a na některých z nich se můžeme společně i potkat. Na kterých budeme a jaké jistě stojí za pozornost se dozvíte v tomto článku.
Celý článek →Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.