OSN: Aktuální report vyhodnocení cílů udržitelného rozvoje nastavuje upřímné zrcadlo

Aktualizováno

20.7.2023

Speciální vydání je silnou výzvou k akci a představuje upřímné hodnocení cílů udržitelného rozvoje založené na nejnovějších údajích a odhadech.

OSN: Aktuální report vyhodnocení cílů udržitelného rozvoje nastavuje upřímné zrcadloOSN: Aktuální report vyhodnocení cílů udržitelného rozvoje nastavuje upřímné zrcadlo
Unless we act now, the 2030 Agenda will become an epitaph for a world that might have been.

António Guterres, Secretary-General, United Nations

Proč by mě to mělo zajímat?

Protože se jedná o podmínky života na planetě. A to se týká nás, současných i budoucích.

Cíle mají globální dosah a jejich naplnění je závislé na spolupráci a úsilí všech zemí, organizací a jednotlivců. Bez ohledu na to, kde žijete, jaké je vaše zaměstnání nebo životní situace, každý může přispět k dosažení těchto cílů.

Co jsou cíle trvale udržitelného rozvoje?

SDG, neboli Sustainable Development Goals, jsou cíle udržitelného rozvoje stanovené Organizací spojených národů (OSN). Byly přijaty v roce 2015 jako součást Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj. Tato agenda se zaměřuje na řešení globálních výzev, jako je chudoba, nerovnost, klimatická změna, ochrana životního prostředí, a zajištění míru a prosperity pro všechny.

SDG se skládají z 17 konkrétních cílů a 169 podcílů, které mají být dosaženy do roku 2030. Každý cíl si klade za cíl zlepšit nějaký aspekt lidského života a životního prostředí, a to jak ve vyspělých zemích, tak v rozvojových regionech. Některé z hlavních cílů zahrnují ukončení chudoby a hladu, zajištění kvalitního vzdělání, podpora rovnosti a inkluzivity, zajištění dostupné a udržitelné energie, a ochrana přírodních ekosystémů.

Co se v reportu píše?

Report vyhodnocení cílů trvale udržitelného rozvoje.

Zpráva upozorňuje na existující nedostatky a vyzývá svět, aby zdvojnásobil své úsilí, zároveň však zdůrazňuje obrovský potenciál úspěchu díky silné politické vůli a využití dostupných technologií, zdrojů a znalostí.

Společně může světové společenství znovu nastartovat pokrok na cestě k dosažení cílů udržitelného rozvoje a vytvořit lepší budoucnost pro všechny.

Podle zprávy dopady klimatické krize, války na Ukrajině, slabé globální ekonomiky a přetrvávajících následků pandemie COVID-19 odhalily slabiny a brání pokroku při plnění cílů. Zpráva dále varuje, že ačkoli je nedostatečný pokrok všeobecný, jsou to právě nejchudší a nejzranitelnější obyvatelé světa, kteří pociťují nejhorší dopady těchto bezprecedentních globálních výzev.

Zpráva rovněž poukazuje na oblasti, které vyžadují naléhavá opatření, aby bylo možné zachránit cíle udržitelného rozvoje a dosáhnout do roku 2030 smysluplného pokroku pro lidi a planetu. V reportu od strany 48. Následují visual summary.

Jak můžu přispět já?

Každý jednotlivec může přispět k dosažení cílů tím, že:

  1. Zvýší povědomí: Seznámit se s cíli a informovat se o problémech, kterým SDG čelí, je klíčovým krokem k aktivní účasti.
  2. Zapojí se: Každý může přispět svým časem, dobrovolnictvím nebo zdroji do projektů nebo organizací, které podporují SDG.
  3. Mění spotřebitelské návyky: Zvážením svých spotřebitelských rozhodnutí a preferováním produktů a služeb, které jsou šetrné k životnímu prostředí, můžeme ovlivnit trh a podporovat udržitelný rozvoj.
  4. Angažuje se v politice, občanském a komunitním životě: Zapojení do politického procesu, volby odpovědných a podporování politiků, kteří podporují naplnění cílů, mohou mít vliv na formování politik a právních rámů. Občanská angažovanost stejně jako podpora komunitního sdílení a odpovědností je také velmi silným přispěním.
  5. Podporuje inovace: Podpora a rozvoj inovativních řešení a technologií může přispět k dosažení udržitelných cílů.
  6. Najde si svůj cíl: Podílení se na naplnění některého z podcílů. Nalezněte si oblast vašeho zájmu a tam se angažujte.
Je důležité si uvědomit, že dosažení cílů je společným úkolem a vyžaduje zapojení všech - jednotlivců, vlád, neziskových organizací, soukromého sektoru a celé mezinárodní komunity. Pouze kolektivní úsilí může zajistit, že naše planeta bude stále dobrým místem k životu pro současné i budoucí generace.

uzavírá Jan Haruda ze SocGeo.

Autor článku: ,

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.
video play ico

Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.

13.6.2024

Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky.

Celý článek →
Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.
video play ico

Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.

20.5.2024

Je mnoho akcí, které se organizují a na některých z nich se můžeme společně i potkat. Na kterých budeme a jaké jistě stojí za pozornost se dozvíte v tomto článku.

Celý článek →
Díky SocGeoStudio se na dálkové trase Via Czechia postaví 150 útulen
video play ico

Díky SocGeoStudio se na dálkové trase Via Czechia postaví 150 útulen

3.4.2024

Po celé trase Via Czechia vyroste během několika let 150 útulen, které poskytnou místo pro přespání či úkryt před nepříznivým počasím.

Celý článek →
← Všechny články

Spolupracujeme / Klienti

architekti

XTOPIXXTOPIX
Landa RuhmkorfLanda Ruhmkorf
DebytDebyt

instituce

CIVINETCIVINET
CzechtourismCzechtourism
Informační kancelář OSN v PrazeInformační kancelář OSN v Praze
Institut InproInstitut Inpro
LoxperLoxper
MAPPAMAPPA
Správa železnicSpráva železnic

média

CityOneCityOne
eArch.czeArch.cz

development

NOHONOHO

univerzity

Ostravská univerzitaOstravská univerzita
České vysoké učení technické v PrazeČeské vysoké učení technické v Praze

nevládní organizace

Arch For PeopleArch For People
Dutch Cycling EmbassyDutch Cycling Embassy
Pocitové mapyPocitové mapy
Pěšky městemPěšky městem
Via CzechiaVia Czechia

obce

Město AšMěsto Aš
SOPM Sdružení obcí povodí MorávkySOPM Sdružení obcí povodí Morávky
obec Bitozevesobec Bitozeves
obec Hodslaviceobec Hodslavice
obec Občovobec Občov
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top