Dotační příležitost pro obce - zpracování energetické koncepce

Aktualizováno

14.2.2023

V minulém roce jsme zaznamenali dramatické cenové pohyby hlavních energetických komodit, zejména pak elektrické energie a zemního plynu. Prudký růst ceny způsobilo zejména omezení dodávek ruského plynu do Evropy. Zvýšení plateb za energie se tak dotýká téměř všech obyvatel ČR.

Dotační příležitost pro obce - zpracování energetické koncepceDotační příležitost pro obce - zpracování energetické koncepce

Vyšší náklady na zajištění provozu budov, na vytápění či chlazení tak budou vynakládat také municipality, pro které se ceny energií staly (i přes zastropování cen vládním nařízením) ještě zásadnější výdajovou položkou v rozpočtu.

Obnovitelné zdroje energií mohou tyto výdaje velmi zásadně snížit. Snad každý zaznamenal záplavu nabídek společností, které na klíč realizují fotovoltaické elektrárny s bateriovým uložištěm, tepelná čerpadla nebo stavební práce vedoucí ke snížení úniků tepla. Zásadní nárůst poptávky zaznamenaly také společnosti zabývající se projekcí či realizací větrných elektráren, bioplynových stanic, kogeneračních jednotek i jiných centrálních zdrojů tepla.

Ovšem ne každé z výše uvedených opatření musí v dané lokalitě nutně představovat efektivně vynaloženou investici. Celá problematika je velmi komplexní a zejména obce, hospodařící s veřejnými prostředky, by měly jít příkladem všem svým občanům a postupovat systematicky. Neměly by se bez hlubší analýzy pouštět do zdánlivě nejvýhodnějších realizací.

Jako efektivní řešení se nabízí nechat si vypracovat místní energetickou koncepci.

Jedná se o dokument, který pro konkrétní obec představuje návod, jak s energiemi hospodařit, jak optimalizovat dodávku a spotřebu. Nedílnou součástí koncepce musí být tzv. zásobník konkrétních projektů, které může obec v budoucnu realizovat.

Zejména pro menší obce může vypracování místní energetické koncepce představovat významný náklad, který se pohybuje v řádech nižších stovek tisíc korun.

Naštěstí lze využít dotačního programu EFEKT III. V současné době je v běhu výzva na podávání žádostí o dotaci do výše 90 % způsobilých nákladů a maximální výše podpory pro obce do 2 000 obyvatel je 400 000 Kč, což by mělo být pro většinu obcí zcela dostačující. Příjemce dotace tak zaplatí pouze 10 % z celkových nákladů a jeho zástupci budou mít jistotu, že opatření, vedoucí k vyšší energetické soběstačnosti, budou realizovány skutečně systematicky a účelně.

SocGeoStudio v rámci dotačního fullservisu zpracuje žádost o dotaci, připraví administrativní i technické přílohy, harmonogram a rozpočet. Dále pomůžeme s přípravou podkladů pro vypsání veřejné obchodní soutěže na realizátora koncepce a její vyhodnocení. Konkrétní nabídku naleznete v galerii pod tímto článkem.

Autor článku: ,

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

,

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Ašsko stezkami protkané - REALIZACE
video play ico

Ašsko stezkami protkané - REALIZACE

16.9.2024

V průběhu léta 2023 jsme narazili na zadávací dokumentaci na zpracování projektové studie ke sjednocení turistických a cyklistických stezek na Ašsku.

Celý článek →
Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým
video play ico

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým

21.6.2024

Udržitelný cestovní ruch je opět tématem v rozhovoru s Petrem Horkým. Opět jdeme z povrchu k podstatě věci, která je možná jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Celý článek →
Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.
video play ico

Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.

13.6.2024

Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky.

Celý článek →
← Všechny články

Spolupracujeme / Klienti

architekti

XTOPIXXTOPIX
Pavel Hnilička architects and PlannersPavel Hnilička architects and Planners
Landa RuhmkorfLanda Ruhmkorf
DebytDebyt

instituce

CIVINETCIVINET
CzechtourismCzechtourism
Informační kancelář OSN v PrazeInformační kancelář OSN v Praze
Institut InproInstitut Inpro
LoxperLoxper
MAPPAMAPPA
Správa železnicSpráva železnic

média

CityOneCityOne
eArch.czeArch.cz

development

NOHONOHO

univerzity

Ostravská univerzitaOstravská univerzita
České vysoké učení technické v PrazeČeské vysoké učení technické v Praze

nevládní organizace

Arch For PeopleArch For People
Dutch Cycling EmbassyDutch Cycling Embassy
Pocitové mapyPocitové mapy
Pěšky městemPěšky městem
Via CzechiaVia Czechia
telraamtelraam

obce

Město AšMěsto Aš
Police nad MetujíPolice nad Metují
SOPM Sdružení obcí povodí MorávkySOPM Sdružení obcí povodí Morávky
obec Bitozevesobec Bitozeves
obec Hodslaviceobec Hodslavice
obec Občovobec Občov
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top