Ašsko stezkami protkané - REALIZACE

Aktualizováno

16.9.2024

Veřejné zakázky jsme se rozhodli zúčastnit ve spolupráci s kolegy ze společnosti Mapujme, kteří mají zkušenosti se značením tras i výrobou a instalací doplňkového mobiliáře.

Ašsko stezkami protkané - REALIZACEAšsko stezkami protkané - REALIZACE

Ve veřejné zakázce jsme uspěli a pustili se do práce.

Hlavní cíle studie:  

  • Zhodnotit všechny stávající cyklo a pěší stezky v regionu z pohledu jejich atraktivity, funkčnosti a aktuálnosti.
  • Získat a zhodnotit informace o pohybu cyklistů a turistů v prostoru. Kdy, kde jak a proč se lidé po stezkách pohybují nebo naopak ne.
  • Návrh na doplnění mobiliáře, včetně značek, směrovek, rozcestníků, laviček, ale také bodů zájmu.
  • Tvorba jednotné mapy zahrnující body zájmu, turistické, cyklistické okruhy, jak nové, tak i námi nově vytvořené.
  • Zpracování finanční náročnosti na realizaci navrhovaných opatření.

Mimo uvedené části jsme výstupy doplnili o řadu návrhů, nápadů a doporučení jak rozvíjet udržitelný cestovní ruch v regionu. Vzhledem k tomu, že hranice se soudním Německem je velmi dobře prostupná, poodkryli jsme zástupcům Aše, jak velký potenciál pro další rozvoj se skrývá právě v napojení stezek a okruhů na Německo.

Postup prací jsme rozdělili do 4, respektive 5 částí:

1. Ujasnění si zadání se zadavatelem je důležité hlavně proto, že mezi řádky zadávací dokumentace jsou vždy části, které zástupci zadavatele považují za více či méně důležité. Dále je potřeba si ujasnit, co vše je možné analyzovat z tzv. velkých dat, která jsou k dispozici, případně, které datasety budou nakoupeny, a které další veřejně dostupné údaje, z mapových portálů, databází dopravních nehod, sportovních aplikací budou použity.

2. Velmi důležitou je pak příprava tzv. od stolu nebo „od mapy“. Ta představuje řadu hodin mapování území, hledání vazeb, spojnic v různých měřítcích. Zdrojem jsou ať už mapy současné, tak i historické. Běžnou součástí je dnes tzv. map scraping bodů zájmů a tím příprava pro mapping přímo v terénu. Nedílnou součástí práce SocGeoStudio byla také v tomto případě analýza strategických dokumentů dotčených obcí či vyšších územních celků.

3. S ohledem na velikost a členitost území jsme se rozhodli pro pohyb územím na kolech. Cílem čtyřdenního terénního mappingu bylo ověřit, zda to, co se nachází v mapách, odpovídá skutečnosti, seznámit se s územím a ověřit si některé předpoklady, které se objevily již při práci nad mapou. To bylo doplěno setkáním se zástupci dotčených městských institucí, zastupiteli i rozhovory s místními podnikateli, kterých se cestovní ruch zásadně dotýká. Součástí byl průzkum dosud neznačených tras a zhodnocení náročnosti jejich napojení na stávající okruhy.

4. Syntézou výše uvedených částí, tedy zadání, datové analýzy a terénního průzkumu pak vznikly první závěry, které byly po několika konzultacích se zadavatelem dále rozpracovány do podoby velmi přehledně strukturovaného dokumentu, jehož některé kapitoly mají formu okamžitě aplikovatelných sad opatření. Nedílnou součástí je řada cenných rozvojových doporučení, zjištění a závěrů, které slouží pro zadavatele jako přehledná kuchařka či návod, jak dále postupovat.

5. Specifickým výstupem pak byla on-line mapa obsahující všechny zmapované body zájmu rozdělené do 12 kategorií bodů zájmů (studánky, smírčí kříže, restaurace, přístřešky, dětská hřiště, ubytování, lokální atraktivity atd.) stejně, jako všechny stávající i nově navrhované cyklistické i pěší trasy a okruhy. Mapa však v současné podobě neslouží přímo návštěvníkům území, ale představuje zásadní podklad pro plánování aktivit místním pracovníkům zabývajícím se rozvojem turismu v Aši i širším okolí.

S ohledem na stále rostoucí popularitu turistiky a cyklistiky v turisticky tradičních i dosud neobjevených regionech, doporučujeme realizaci obdobné vyhledávací studie především jako podklad pro další aktivity v oblasti rozvoje turismu s primárním cílem zkvalitnit a zmapovat stávající infrastrukturu. Výstupy pak budou sloužit řadě dílčích rozvojových cílů, včetně zkvalitnění marketingové prezentace území nebo zvýšení bezpečnosti pohybu turistů a cyklistů po pozemních komunikacích.

Autor:

Socgeo studio

Odkazy

Fotogalerie

No items found.

Autor fotografií:

Mgr. Jan Haruda

,

Politický a kulturní geograf, urbanista, jednatel

Autor fotografií:

,

,

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Další články

Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým
video play ico

Udržitelný cestovní ruch v rozhovoru spoluzakladatele SocGeoStudia Jana Harudy s Petrem Horkým

21.6.2024

Udržitelný cestovní ruch je opět tématem v rozhovoru s Petrem Horkým. Opět jdeme z povrchu k podstatě věci, která je možná jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Celý článek →
Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.
video play ico

Na zámku v Mirošovicích se diskutovalo o dalším postupu při využití území Radovesické výsypky: Prioritou jsou cyklostezky.

13.6.2024

Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky.

Celý článek →
Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.
video play ico

Fórum pro města, konference Brownfieldy a další zajímavé akce, kde se můžeme potkat.

20.5.2024

Je mnoho akcí, které se organizují a na některých z nich se můžeme společně i potkat. Na kterých budeme a jaké jistě stojí za pozornost se dozvíte v tomto článku.

Celý článek →
← Všechny články

Spolupracujeme / Klienti

architekti

XTOPIXXTOPIX
Pavel Hnilička architects and PlannersPavel Hnilička architects and Planners
Landa RuhmkorfLanda Ruhmkorf
DebytDebyt

instituce

CIVINETCIVINET
CzechtourismCzechtourism
Informační kancelář OSN v PrazeInformační kancelář OSN v Praze
Institut InproInstitut Inpro
LoxperLoxper
MAPPAMAPPA
Správa železnicSpráva železnic

média

CityOneCityOne
eArch.czeArch.cz

development

NOHONOHO

univerzity

Ostravská univerzitaOstravská univerzita
České vysoké učení technické v PrazeČeské vysoké učení technické v Praze

nevládní organizace

Arch For PeopleArch For People
Dutch Cycling EmbassyDutch Cycling Embassy
Pocitové mapyPocitové mapy
Pěšky městemPěšky městem
Via CzechiaVia Czechia
telraamtelraam

obce

Město AšMěsto Aš
Police nad MetujíPolice nad Metují
SOPM Sdružení obcí povodí MorávkySOPM Sdružení obcí povodí Morávky
obec Bitozevesobec Bitozeves
obec Hodslaviceobec Hodslavice
obec Občovobec Občov
ico mezioborový expertní tým

Jsme mezioborový expertní tým

Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.

Staňte se členem SocGeo studia

Copyright © 2021 | SocGeoStudio, s.r.o.

Webdesign David Navrátil, Younick | powered by Webflow

Top